Vzestup a pád Firefallu

Vzestup a pád Firefallu

Profilový obázek nedostupný Od Crimus v 27. 6. 2019 19:00
Recenze

Před pár dny jsem se dozvěděl jednu věc, která mě lehce rozesmutnila, ale tak nějak ji očekával. Týkalo se to jedné mé oblíbené hry, kterou jsem už delší dobu nehrál... proto jsem se tuto zprávu dozvěděl až nedávno, ačkoliv je již téměř 2 roky stará.
 
 Jedná se o ukončení hry FireFall. Kdo ji nezná, je to škoda, ale zároveň i dobře. Proč? Proč píšu tak smíšeně? Hra byla poměrně dlouho v Alpha fázi a pak následně v Beta. Byla free to play, takže jste si ji mohli kdykoliv vyzkoušet.
 
 Prvně si řekneme, v čem byla vlastně tato hra tak skvělá. Nevím, zda jsem jen jinou hru podobného stylu neviděl či neznal, avšak jakožto MMORPG mi přišla jako jedna z nejlepších. Byla to sci-fi střílečka, kdy se po celé mapě děly náhodné eventy, což do té doby nikde nebylo. Mohli jste zde plnit mise jak pro NPC, tak i vlastní. Především jde měli skener, kterým jste zkoumali složení půdy a na základě toho jste následně přivolali Thumper, který vám vytěžil potřebné suroviny, ze kterých jste si pak mohli udělat vylepšení. Při tomto těžení na vás útočili brouci. Hra byla skutečně různorodá, mohli jste zde hrát za několik povolání, které jste mohli dokonce v průběhu libovolně měnit. Pokud jste si vybrali Medica, ale prostě vám nesedl, nebylo nic lehčího, než si následně změnit classu u terminálu a hrát za ni. Samozřejmě se pak odlišoval váš lvl a lvl vašší classy. Vše dávalo různé bonusy. Mohli jste si přepínat mezi pohledu z třetí osoby a pohledu z první osoby. Vážně tu bylo plno možností, volnosti a příběh sice nebyl nijak božský, ale také nebyl špatný. Hra vás dokázala chytit a nepustit... pak ale přišla rána.
 
 Hra následně přešla do aktualizace 1.0... to byla největší rána pro většinu hráčů a pokud si pamatuji, přes 50 % jich během 1 měsíce odešla. Proč? Studio Red 5 udělalo tak rozsáhlé změny, že to hru naprosto pozměnilo. Z hry se najednou v prvních 30 lvlech stala koridorovka. Vedlo vás to od jednoho lvlu k druhému, stal se z toho singleplayer povětšinou. Navíc lvly naskakovaly tak rychle, že jste byli schopni do 2 hodin udělat i 30 lvl, pokud jste věděli jak a to před aktualizací 30 lvl mohl trvat klidně i týden či dva každodenního hraní. Craftění víceméně zmizelo, volnost taktéž a eventy na mapě byly už jen velmi zřídkakdy. Komunita požadovala, aby studio aspoŇ část vrátilo zpět, ale ne. Navíc sem byly přidány "herní automaty" na mapě, kde jste si za coiny, které jste dostávali každý den, mohli vylosovat skiny, zbraně - prostě lootboxy. Tyto coiny jste si samozřejmě mohli koupit i za reeálné peníze. Postupně, pokud si dobře pamatuji se hráčská komunita snížila snad až o 80 % . 7 června 2017 se Studio Red 5 rozhodlo ukončit servery pro Firefall.
 
 Tohle je krásný důkaz, že když si herní studio dělá co chce a nedbá názoru komunity, tak se vše může velm irychle sesypat. Hodně hráčů, a já byl i mezi nimi, psali na fora i podporu, aby hru vrátili do předešlé formy, že takto již není zábavná a není tak jedinečná... stalo se z toho urychlené wowko. Bohužel Studio ignorovalo hráče a takhle to dopadlo. Hru jsem dlouho nehrál a před pár dny jsem si ji chtěl znovu zahrát, abych zjistil, zda se Studio probralo. Bohužel asi ne... Hra to byla vážně skvělá a byla následně naprosto zničena.
 
 Zde je ukázka Traileru, který mě tehdá hrozně nalákal:
 https://www.youtube.com/watch?v=DhiJtotZNWk
 
 Tady je další trailer, který měl vysvětlovat proč byl vrak velké lodi na pobřeží:
 https://www.youtube.com/watch?v=4GtUcLktpxw
 
 Gameplay trailer, který měl hru představit:
 https://www.youtube.com/watch?v=2cxeAhxSoyo
 
 A nakonec... jedno rozlučkové video:
 https://www.youtube.com/watch?v=Wmiaw7NR6G8
 
 Sám doufám, že se jednoho dne Firefall vrátí (bohužel je jako mobilní hra) a nebo aspoň hra jemu podobná... Myslím ,že byla jediná svého druhu
 

Sdílet článek:

0 Komentáře

Ke článku nejsou napsané žádné komentáře

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit